Wyspy Zielonego Przylądka

1 Comment
Krajobraz Wysp Zielonego Przylądka

Archipelag Wysp Zielonego Przylądka został odkryty przez żeglarzy portugalskich w XV wieku. Do dziś zachwyca niezwykłą naturą, przepięknymi plażami i jedyną w swoim rodzaju europejsko-afrykańską kulturą wyspiarską.

Niezwykłe położenie…

Położenie jest jednym z największych atutów tego miejsca. Wyspy Zielonego Przylądka stanowią archipelag położony w środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Archipelag tworzy 10 większych wysp i 16 wysepek. Za sprawą wulkanicznego ukształtowania terenu czarują widokami i górzystym klimatem oraz pustynną roślinnością.

Łańcuchy górskie, stożki wulkanów oraz surowy krajobraz to główne widoki, dla których chce się tu wracać na wakacje. Z jednej strony archipelag zachwyca długimi, piaszczystymi plażami, krystalicznie czystą wodą o pięknym turkusowym zabarwieniu. A z drugiej fascynuje wulkanicznymi wyspami, klifową linią brzegową i księżycowym krajobrazem.

Atrakcje Wysp Zielonego Przylądka

Planując wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka warto zobaczyć największe atrakcje turystyczne. Wśród nich są miasta Mindelo i Praia, w których czuć niepowtarzalny, postkolonialny klimat. Scenerię tych miejsc tworzą porty, małe kawiarenki i czarujące zapachem targi owocowe.

Jeśli interesują nas plaże to warto odwiedzić Boa Vista z zamieszkującymi je żółwiami morskimi lub Sao Vicente. Obie należą do najpiękniejszych na wyspie. Santo Antao dostarczy zwiedzającym atrakcji w postaci licznych akweduktów i systemów rynien i basenów służących do nawadniania pól uprawnych. Całe Santo Antao pocięte jest głębokimi wąwozami, w których wnętrzach tulą się niewielkie osady i domy. Treking na tej wyspie to nie tylko okazja do podziwiania wspaniałych widoków, ale do podglądania codziennego życia mieszkańców.

Plaże na Wyspach Zielonego Przylądka

Jedyną w swoim rodzaju atrakcją jest wciąż aktywny wulkan Pico do Fogo. Ostatnia erupcja miała miejsce w 2014 roku. Szczyt wulkanu osiąga 2829 m n.p.m. Ciekawostką może być to, że ponad 5000 metrów tworzącej go góry, znajduje się pod wodą.

Kolejnym interesującym turystycznie rejonem jest wyspa Sal. Można tam zobaczyć saliny do pozyskiwania soli drogą odparowywania wody morskiej. Z miasteczek znajdujących się przy nabrzeżu warto zobaczyć Cruzinha da Garca z wysokimi, niedostępnymi klifami, a także Punta do Sol z ładną starą architekturą i górami w tle. Całości dopełnia punkt obserwacyjny na Monte Verde.

Reasumując…

Dzięki niebywałemu położeniu Wyspy Zielonego Przylądka zachwycają bogactwem sportów wodnych. Otoczone niebywałą rafą koralową, florą podwodną i krystalicznie czystą wodą. To stwarza idealne warunki do nurkowania. Miejsce dla siebie odnajdą tu pasjonaci deski surfingowej, wędkarstwa, amatorzy głębin morskich, a także trekkingu. Z idealnych warunków do uprawiania windsurfingu słynie Sao Vicente. Natomiast najlepsze warunki do pieszych wspinaczek górskich oferuje wyspa Santo Antao.

Wyspy Zielonego Przylądka To idealne miejsce na wakacje dla wszystkich miłośników niezapomnianych wrażeń, a także wszelkich sportów wodnych. Wyspy fascynują bogactwem rytmów i barw. To prawdziwy raj na ziemi, który czaruje spokojem i nostalgią.

Wyspy Zielonego Przylądka – co jeszcze warto wiedzieć:

– Każdego roku w sierpniu odbywa się największy w tej części świata festiwal muzyczny w Baia das Gatas na Sao Vicente.
– Walutą jest escudo (CVE).
– Przyjazd wymaga wizy. Można ją uzyskać w placówce dyplomatycznej (najbliższa w Berlinie) lub po przylocie na lotnisku Prai lub Sal.
– Językiem urzędowym jest portugalski.
– Na Wyspy Zielonego Przylądka i międzynarodowe lotnisko, mieszczące się 2 kilometry od Espargos, dotrzeć można z kilku miast europejskich (Paryża, Amsterdamu, Lizbony, Mediolanu, Monachium, Rzymu, Zurychu, Madrytu, a także południowoamerykańskich i południowoafrykańskich).
– Z podróży warto przywieść ze sobą lokalne tkaniny, batiki, wyroby z wikliny, przedmioty i rzeźby z drewna, sól oraz grog.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

One Response to “Wyspy Zielonego Przylądka”

  1. Jestem oczarowana! Zastanawiam się tylko jak to z tą wizą… Czy odkładanie tej konieczności na czas przylotu na lotnisko jest ryzykowne?

Dodaj komentarz